© SARGRUP İNŞAAT VE ENERJİ LTD.ŞTİ. T: +90 212 418 45 35 M: +90 532 211 27 94 E: info@sargrup.com.tr
Viroc kompozit çimento paneller, dış cephelerde havalandırmalı cephe sistemi esaslarına göre uygulanır. Dış cephe uygulamaları için minimum panel kalınlığı 12mm, maksimum panel kalınlığı ise 16mm’dir. VIROC paneller, cephelerde siding olarak da uygulanabilir, siding cephe kaplamalarında 8mm veya 10mm panel kalınlığı yeterlidir. VIROC kompozit çimento paneller, teknik şartnamesine uygun olarak cepheye monte edilir. VIROC kompozit çimento levhaların montajı, sistem detaylarına uygun olarak yapılmalı, montaj
öncesi arka yüzeye 1 kat vernik, montaj sonrası ön yüzey ve kenarlara 2 kat vernik uygulaması yapılmalıdır. Dış cephe kaplamaları, gizli montaj, yarı gizli montaj ve görünür montaj adı verilen 3 farklı sisteme göre uygulanır. Viroc fibercement panellerin gizli montajında MS polimer, yarı gizli ve görünür sistem uygulamalarında ise vida veya perçin kullanılır.
VIROC CEPHE
Havalandırmalı cepheler, yazın, güneşten gelen ısıyı yansıtır.Cepheler, üzerine gelen ısıyı panellerde biriktirir, alt katmanlara geçmesine izin vermez. Panellerin arasından içeriye sızan ısı ise, hava boşluğu sayesinde duvardan dışarıya aktarılır. (Şömine Etkisi) Yağan yağmur suyu panellerden aşağıya akar, %5-8 oranındaki su derzlerden içeri girer. Hava boşluğu sayesinde bir kısmı aşağıya akar, kalanı da buharlaşır ve duvardaki izolasyona temas etmez. (Şömine Etkisi).
Kışın, ısıtılmış yapılarda, içerdeki buhar basıncı genellikle dışardan daha yüksektir. Bu durum, buhar basıncının dış duvar boyunca taşınmasına yol açabilir. Daha sonra, nem serbest akan hava ile boşluk boyunca giderilir. Derzlerden içeri giren yağmur ve kar suyu (max. %8 ) hava boşluğu sayesinde duvar yüzeyine değmeden bir kısmı buharlaşır bir kısmı aşağı akar. Duvar yüzeyi veya izaloasyon katmanına temas etmez.
YAZ MEVSİMİ
KIŞ MEVSİMİ
Dış İç
Su
Hava
Su & Havalandırma
İç Dış
Isı
Nem
Nem & Isı Akımı
Dış İç
Su & Havalandırma
Su
Hava
İç Dış
Nem & Isı Akımı
Nem
Isı